Dombóvári Helytörténeti Gyűjtemény
HASZNÁLATI ÉS SZOLGÁLTATÁSI SZABÁLYZATA I. BEVEZETŐ A Földi István Könyvtár és Helytörténeti Gyűjtemény (a továbbiakban gyűjtemény) nyilvános közgyűjtemény, ennek megfelelően rendelkezésére áll minden, bel- és külföldi érdeklődőnek a múzeumok működéséről szóló jogszabályok, a Szervezeti és Működési Szabályzat és a Múzeum Használati és Szolgáltatási Szabályzatában rögzített módon. A szolgáltatások az alábbi helyen vehetők igénybe:
Dombóvári Helytörténeti Gyűjtemény 7200 Dombóvár, Szabadság u. 16. A gyűjteményi szolgáltatások igénybevételének elsődleges feltétele, hogy a felhasználó a szükséges írásbeli vagy szóbeli tájékoztatás után elfogadja és betartsa a gyűjtemény használati és szolgáltatási szabályzatában rögzítetteket. Amennyiben a felhasználó eljárása eltér a szabályzóktól, eltérő magatartásán nyomatékos felszólítás után sem hajlandó változtatni, kiutasítható a gyűjtemény épületeiből. A gyűjteményben igénybe vehető szolgáltatások a következők: Kiállítások, múzeumi rendezvények látogatása, múzeumpedagógiai szolgáltatás, kutatás, muzeológiai szakterületen végzett kutatás. I. A GYŰJTEMÉNY HASZNÁLATÁNAK FELTÉTELEI ÉS AZ EHHEZ KAPCSOLÓDÓ SZABÁLYOK 1. KIÁLLÍTÁSOK ÉS RENDEZVÉNYEK LÁTOGATÁSA, MÚZEUMPEDAGÓGIAI SZOLGÁLTATÁSOK IGÉNYBE VÉTELE 1.1. A gyűjtemény kiállításainak nyitva tartásáról A gyűjtemény Dombóvár és az adott évszak múzeumlátogatási szokásaihoz legjobban illeszkedő nyitva tartás alapján üzemel. A nyitva tartás megváltoztatásának kezdeményezése a vezető jogköre. Általános - országos - gyakorlat, hogy a múzeumok hétfői napon zárva tartanak, szombat-vasárnap illetve ünnepnapokon pedig egyedi rendben üzemelnek. A gyakorlattól való ideiglenes eltérésre a jogszabály lehetőséget biztosít. Az eltérés esetén a múzeum jól látható helyen tájékoztató táblát tesz közzé, melyen pontosan szerepelteti az eltérés időtartamát, a megváltozott napi nyitva tartás rendjét. A gyűjtemény kivételes esetben, előre bejelentett, csoportos látogatás esetén lehetőséget nyújt a kiállítások nyitva tartáson túli megtekintésére is. Ezt az igényt legalább 3 munkanappal korábban a látogatandó intézménnyel egyeztetni kell.
1.2. A gyűjtemény kiállításainak nyitva tartási rendje: A gyűjtemény - a látogatási szokásokhoz alkalmazkodva - téli és nyári nyitva tartási rendben üzemelteti kiállításait. A nyári nyitva tartás a május 1. és szeptember 30. közötti időszakot, a téli nyitva tartási rend az október 1. és április 30. közötti időszakot jelenti. H = hétfő, K = kedd, Sze = szerda, CS = csütörtök, P = péntek, Szo = szombat, V = vasárnap Helytörténeti Gyűjtemény
Téli időszakban: V, H: zárva, K, Sze, CS, P: 9-17 nyitva
Szo: 9-15 nyitva Nyári időszakban: H: zárva, K, Sze, CS, P: 9-17 nyitva
Szo: 9-15 nyitva V: 9-12 nyitva
1.3. A kiállításokhoz, múzeumpedagógiai programokhoz kapcsolódó térítéses szolgáltatások 1.3.1. Belépőjegyek A gyűjtemény kiállításai, a múzeumpedagógiai szolgáltatások - az 1.3.2. pontban felsorolt kedvezményes esetek kivételével - csak belépőjegy megfizetése után látogathatók. A belépőjegyek árát valamint a kedvezményezettek körét és a kedvezményezett eseteket - a vezető javaslatára – Dombóvár Város Önkormányzatának képviselőtestülete hagyja jóvá. A belépőjegy a helyszínen váltható meg és csupán a jegyen feltüntetett napra érvényes. A megváltott jegy nem ruházható át. Érvényes belépőjeggyel a látogató - a látogatási időn belül - tetszőleges időt tölthet a muzeális intézmény kiállításaiban.
Belépőjegy árak:
Dombóvári Helytörténeti Gyűjtemény
Teljes áru felnőtt jegy:
|
600 Ft
|
Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas):
|
300 Ft
|
Csoportos jegy (min.10 fő felett):
|
250 Ft
|
Családi jegy (2 felnőtt és 3 gyerekig):
|
1000 Ft
|
Múzeumpedagógiai foglalkozás: (a helyi oktatási intézményeknek ingyenes, együttműködési megállapodás alapján)
|
1.000Ft
|
Dombóvár- és Junior kártyával
|
300 Ft/fő
|
1.3.2. A kiállítások és múzeumpedagógiai szolgáltatások belépőjegyéhez kapcsolódó kedvezmények A kiállítások belépőjegyéhez központilag, jogszabály által biztosított kedvezmények: A muzeális intézmények látogatóit megillető kedvezményekről szóló 194/2000. (XI. 24.) Kormányrendelet alapján:
- Díjtalanul látogathatja a muzeális intézmények állandó és időszaki kiállításait az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam állampolgára (a továbbiakban: EGT-állampolgár), amennyiben:
a) 6. életévét be nem töltött kiskorú, b) a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény 4. § a) pontja szerinti fogyatékos személy (a továbbiakban: fogyatékos személy), c) fogyatékos személyt kísér (legfeljebb 1 fő), d) a miniszter által kiadott szakmai belépővel rendelkezik, e) legalább 400 fős taglétszámmal rendelkező, országos hatáskörű közgyűjteményi szakmai szervezet tagja, (a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület, az ICOM, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete, a Magyar Levéltárosok Egyesülete érvényes tagsági igazolványával rendelkezők) f) közoktatásban dolgozó pedagógus, g) a 70. életévét betöltötte. h) újságíró igazolvánnyal rendelkezők (tárgyévre érvényesített igazolvánnyal). Továbbá díjtalanul látogathatja a muzeális intézmények állandó kiállításait az EGT-állampolgár minden hónap egyik hétvégéjének a muzeális intézmény által meghatározott napján, amennyiben: a) a 26. életévét még nem töltötte be, b) 18 év alatti személyt kísér, és annak a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 685. § b) pontja szerinti közeli hozzátartozója (legfeljebb 2 fő). Ez a hétvége a gyűjtemény esetében a hónap első hétvégéje.
- A muzeális intézmények állandó és időszaki kiállításait 50%-os kedvezményes belépődíj fizetésével látogathatja az EGT-állampolgár:
a) a 6. életévének betöltésétől 26. életévének betöltéséig, b) 62 év felett, c) amennyiben legalább két, 18 év alatti személyt kísér, és azok – Ptk. 685. § b) pontja szerinti – közeli hozzátartozója (legfeljebb 2 fő). Magyarország állami ünnepéről szóló 1991. évi VIII. törvény 1. §-ában meghatározott nemzeti ünnepeken (március 15., augusztus 20., október 23)., állampolgárságra való tekintet nélkül a muzeális intézmények kiállításai díjtalanul látogathatók. A törvény értelmében a kedvezményre való jogosultságot felhívásra igazolni kell. A kiállítások belépőjegyéhez a vonatkozó kormányrendelet 2. § (6) bekezdése szerint, a múzeum által biztosított kedvezmények: A múzeum kiállításai ingyenesen látogathatók: - a Magyar Kultúra Napján (január 22-én), a Múzeumi Világnapon (május 18-án), a Múzeumok Éjszakáján, a Kulturális Örökség Napján (szeptember harmadik hétvégéje). - A kiállítás megnyitásakor. - A Dombóváron működő nevelési-oktatási intézmény alap- és középfokú iskolai képzésében részt vevő szervezett tanulócsoportok számára a nevelési-oktatási intézménnyel létrejött együttműködési megállapodás alapján. 1.4. Tárlatvezetés, fotózás és videózás A gyűjtemény kiállításaiban az érdeklődők tárlatvezetést igényelhetnek. A tárlatvezetés ingyenes (útbaigazító tárlatkalauzolás) vagy térítéses (részletes, szakszerű, élőszóban történő tárlatvezetés), attól függően, hogy a tárlatot vezető személy teremőr vagy képzett tárlatvezető (esetleg szakmuzeológus).
A tárlatvezetés térítési díja:
|
Helytörténeti Gyűjtemény
|
1 000 Ft
|
Fotózás, videózás:
|
300 Ft
|
1.5. Rendezvények, múzeumpedagógiai programok látogatása A gyűjtemény rendezvényei közül a kiállítás megnyitók és a nyílt napok rendezvényei bárki számára ingyenesen látogathatók. Egyéb rendezvények esetenkénti elbírálás szerint belépőjeggyel vagy ingyenesen látogathatók, melyről a gyűjtemény a rendezvény meghirdetésekor ad tájékoztatást. A gyűjteményben külső szervező által tartott rendezvények (műsoros est, előadás, koncert stb.) szervező feltételeinek megfelelő módon látogathatók. A szakszerű tárlatvezetésen, a tárlatkalauzoláson, a látogatói térben történő filmnézésen kívüli múzeumpedagógiai szolgáltatások térítési díjhoz kötöttek. Kivételt képeznek ez alól a helybeli nevelési-oktatási intézmények tanulói számára, tanórai kereteken belül nyújtott, az oktatási-nevelési intézményekkel kötött együttműködési megállapodás szerinti múzeumpedagógiai szolgáltatások (pl. a formális oktatást kiegészítő múzeumpedagógiai programsorozatok, a nem formális és informális tanulást szolgáló iskolabarát élményprogramok), amennyiben azok nem országos kiterjedésű, tanórai kereteken belül vagy tanórán kívüli nevelési feladatok ellátásához kapcsolódó projektek keretében valósulnak meg. 2. KUTATÁS/Kutatószolgálat
A kutatószolgálat rendszeresen kedden 13-17 óra között vehető igénybe. A Helytörténeti Gyűjtemény néprajzi, régészeti, helytörténeti szakgyűjteménnyel valamint mindezen gyűjteményekhez kapcsolódó fotó- és adattárral rendelkezik.
A gyűjteményekhez kapcsolódó leltárkönyveket, adattári leltárkönyveket, mutatókat és ezeknek elektronikus úton készült másolatát külső személyek nem kutathatják. A gyűjtemény önálló fotótára külső személy számára kutatható. A gyűjtemény néprajzi, régészeti, helytörténeti szakmai gyűjteményeiben valamint az adattárban és a fotótárban elhelyezett, leltározott vagy leltározás előtti gyűjteményi anyagról, az őrzött kulturális javakról digitális másolat igénylése, fotók (munkafelvétel) készítése, illetve az őrzött kulturális javak publikálásra alkalmas fotózása és annak felhasználása – a szerzői jogok és a műtárgynyilvántartásra vonatkozó jogszabályok betartása mellett - az alábbiak szerint történik: • A gyűjteményekben a kutatás a vezető írásbeli engedélyéhez kötött, s mind a múzeumi szakkutatók, mind külső kutatók (továbbiakban: kutató/felhasználó) számára díjtalan. A kutatói kérőlap és engedély formáját lásd: 1-2. melléklet. • A kutató/felhasználó a gyűjteményi anyagról digitális másolatot kérhet - amennyiben az rendelkezésre áll -, vagy egyedi fényképfelvételt (munkafelvételt) készíthet. A digitális másolat, vagy az egyedi fényképfelvétel (munkafelvétel) elkészítése publikálásra nem jogosít. • A gyűjteményi anyagról készítendő digitális másolat paraméterei az alábbiak lehetnek: kiterjesztés: jpg, jpeg, bmp; méret - maximum: 150 kb; felbontás - maximum: 200 dpi. • A digitális másolat készítését a kutatóval/felhasználóval való egyeztetés alapján (példányszám, méret, felbontás, stb) a múzeum munkatársa a múzeum eszközeivel végzi. A digitalizáláshoz szükséges adathordozót (CD, DVD, egyéb) az igénylő kutató/felhasználó biztosítja. Kutatók/felhasználók és külső szakkutatók számára 300 Ft/felvétel. A vezető egyedi döntéssel a 300 Ft/felvétel díjtétel ellentételezését más módon (pl. megfelelő számú másolat, publikált anyag, csereként történő megszerzésével) is engedélyezheti. • A kutató/felhasználó a gyűjteményi anyag egyes tárgyairól egyedi fotófelvételt (munkafelvételt) készíthet. Ez történhet a múzeum munkatársa révén, a múzeum eszközeivel, vagy a kutató/felhasználó saját közreműködésével és saját eszközeivel. A múzeumi munkatárs közreműködéséhez, az eszközpark igényléséhez előzetes egyeztetés szükséges. A gyűjteményi anyag egyes tárgyairól készítendő egyedi fotófelvétel (munkafelvétel) díja egységesen: 600 Ft/felvétel. A vezető egyedi döntéssel a 600 Ft/felvétel díjtétel ellentételezését más módon (pl. megfelelő számú másolat, publikált anyag csereként történő megszerzésével) is engedélyezheti. A munkafelvétel készítése nem járhat az adott tárgy kiállítási vagy tárolási helyről való lényeges fizikai elmozdításával és az így készített felvétel nem jár publikálási/felhasználási jogosultság elnyerésével. • A kutató/felhasználó a gyűjteményi anyagról publikálási, illusztrálási és/vagy vállalkozási, egyéb felhasználási célból fotókat készíthet, melynek publikálása, felhasználása külön engedélyhez és díjazáshoz kötött. Az ehhez szükséges engedélyt a vezető adja ki. Az engedély egyben szerződés is, és egyszeri alkalomra, meghatározott időtartamra szól, további közléshez (pl. utánnyomás, bővített kiadás, stb) új engedély, szerződés szükséges. A publikáláskor a kutató/felhasználó köteles feltüntetni a közölt kép forrását és leltári számát. A szerződést a 3. melléklet tartalmazza. • A kutató/felhasználó minden publikálás nyomán készült kiadványból (amelyben az adott fotó megjelent) köteles egy-egy példányt a múzeum számára tiszteletpéldányként megküldeni. •A gyűjteményi raktárakat idegenek nem látogathatják. Kivételes esetben a vezető szóban vagy írásban engedélyezheti a gyűjteményi raktárba való betekintést. Ennek feltétele, hogy az engedély igénylője a szakterület kutatója legyen és pontosan meghatározza a betekintési kérelem célját. A gyűjteményi raktárakban külső személy csak szakmuzeológus vagy gyűjteménykezelő felügyelete mellett léphet. A gyűjteményi raktárakban fényképezni, videofilmet forgatni, rajzolni tilos. 3. EGYÉB SZOLGÁLTATÁSOK, SZABÁLYOK • A gyűjteményben az állandó kiállítás ruhatárának használata ingyenes. A ruhatár használata nem kötelező, az ott elhelyezett értéktárgyakért a múzeum felelősséget nem vállal. • A gyűjtemény kiállításai területén étkezni, dohányozni tilos. A dohányozni csak az épület bejáratától számított 5 méteren kívül szabad. • A gyűjtemény kiállításaiba állatot bevinni tilos. Kivétel ez alól a vakvezető kutya, mely gazdáját külön engedély vagy belépőjegy nélkül a kiállításban kísérheti. • A kiállításokon elhelyezett tárgyakat megfogni, elmozdítani tilos, kivételt képeznek a múzeumpedagógiai céllal elhelyezett tárgyak. • A gyűjtemény összes kiállításában tilos, illetve külön díjhoz, továbbá külön engedélyhez kötött a fotózás, videofilm készítés. Engedélyt csak a vezető adhat. • A gyűjteményben üzemelő fénymásoló díjmenetes használata külső használó számára csak kivételes esetben engedélyezett, egyébként térítési díjhoz kötött. A fénymásoló díjmentes használatát a vezető engedélyezi. Az engedély elsődleges feltétele, hogy a felhasználás célja tudományos igényű feldolgozás, szakdolgozat, helytörténeti pályázat támogatása legyen. Engedély esetén a fénymásoló térítésmentesen használható, de a szükséges papírmennyiségről a használónak kell gondoskodnia. A gyűjteményben üzemelő számítógépek, nyomtató, scanner, CD-író és egyéb technikai eszközök külső személy számára nem használhatók (kivéve a kutatásra és a kiállítások multimédiás ellátására szolgáló számítógépeket). • A kiállított tárgyakban illetve könyvtári és muzeális dokumentumokban gondatlanságból vagy szándékosan okozott rongálás esetén a helyreállítás költségeit a károkozó köteles megtéríteni. Vitás esetben a PTK idevágó rendelkezései az irányadók.
•Fénymásolás díjai: A/4 1 oldal fekete-fehér 10 Ft A/4 2 oldalas fekete-fehér 20 Ft A/3 1 oldal fekete-fehér 20 Ft A/3 2 oldalas fekete-fehér 40 Ft •Internet hozzáférés - A gyűjteményben található internet-hozzáférés külső személy által nem használható.
|